Czy można pozbyć się żylaków

Żylaki lub żylaki są nieestetyczne i bolesne. Przyczyny ich pojawienia się Jest wiele, ale często są to skłonności dziedziczne, otyłość lub ciąża. Żylaki całkowicie znikają tylko dzięki interwencji chirurgicznej.

U zdrowej osoby żyły są wyposażone w zawory, które umożliwiają przepływ krwi tylko w jednym kierunku i zapobiegają przepływowi wstecznemu. Jeśli te zawory stają się słabe i nie otwierają się całkowicie, krew może wrócić. 

Kobiety częściej cierpią na żylaki

W ten sposób dochodzi do nagromadzenia krwi i zmniejszenia przepływu krwi, co powoduje guzkowe, wybrzuszone żylaki. Często są one spowodowane dziedziczną niższością więzadła w ścianie żylnej.

Inne możliwe przyczyny żylaków to otyłość, ciąża, brak ćwiczeń i błonnika, palenie tytoniu, otyłość, noszenie butów na wysokim obcasie lub krzyżowanie nóg. Żylaki najczęściej pojawiają się na kończynach dolnych (wyjątkiem są żylaki odbytnicy-hemoroidy).

Objawy żylaków to:

  • Wybrzuszone, sinowate niebieskie żyły głównie na łydce, w rzepce i na wewnętrznej stronie uda
  • Bolesne i palpacyjne wrażliwe łydki, szczególnie po długotrwałym staniu
  • W cięższych przypadkach obrzęk kostek
  • Ponadto możliwe jest użycie elastycznych pończoch do ciągnięcia dotkniętej kończyny dolnej. Zmniejszy to ciśnienie w żyłach powierzchownych.

Operacja żylaków polega na usunięciu dotkniętych żylaków. Ich funkcja jest następnie przejmowana przez inne nienaruszone żyły. U większości pacjentów operacja jest wykonywana w znieczuleniu kombinowanym, po zabiegu pacjent pozostaje w szpitalu od 1-5 dni, w zależności od jego stanu i reakcji na znieczulenie.

Po operacji, blizny o wielkości około 1-2 cm pozostają w pachwinie, na dolnej części nogi i uda. Blizny są małe i nie widoczne na pierwszy rzut oka.

„Główną przyczyną żylaków jest do 80% dziedziczności. Ważną rolę odgrywają również styl życia, nadwaga i zatrudnienie. Ludzie, którzy stoją przy pracy mają żylaki częściej niż inni pracownicy. Ciąża jest kolejnym czynnikiem ryzyka, w którym występuje mechaniczne ucisk żył miednicy, a następnie znaczne wahania hormonalne. To samo dotyczy menopauzy.

Prawidłowa diagnoza jest podstawą

Uzyskanie wystarczającej ilości ćwiczeń jest najlepszą profilaktyką. Ale jeśli osoba ma już żylaki, powinien raczej unikać sportów z obciążeniami statycznymi, takimi jak podnoszenie ciężarów, ale także jazda konna. W przypadku tych sportów ciśnienie w żyłach znacznie wzrasta, a krążenie żylne jest ograniczone. Wręcz przeciwnie, odpowiednie jest pływanie lub jazda na rowerze.

Zapobieganie żylaków może być również zdrowy styl życia, odpowiednia dieta lub wystarczający reżim picia. Siedząc przez długi czas, dobrze jest promować lepsze krążenie krwi w kończynach dolnych, ćwicząc je, na przykład, okrężnymi ruchami stóp. Dobrze jest również zrobić sobie przerwę codziennie przez 10-15 minut i postawić stopy. Stopy korzystają również z ich prysznica na przemian ciepłą i zimną wodą, gdy zimna woda powinna zawsze się kończyć. Podczas siedzenia zaleca się, aby nie kłaść stopy nad stopą. A przede wszystkim kobiety powinny unikać złożonych hormonalnych środków antykoncepcyjnych z estrogenami i palenia.

W każdym razie ludzie powinni natychmiast przy pierwszych objawach-trudności lub już widocznych żylaków-szukać specjalisty żylnego. Kompetentny i doświadczony lekarz jest zwykle ważniejszy niż wybrana metoda leczenia.

Trudności nie zawsze mogą odpowiadać wielkości żylaków, dlatego wymagane jest badanie specjalistyczne. Zaletą specjalistycznych klinik naczyniowych jest doświadczenie, jakość personelu, a jednocześnie instrumentacja. Na podstawie tego badania specjalista zaleci pacjentowi najskuteczniejsze rozwiązanie, które zagwarantuje mu również późniejszy szybki powrót do zdrowia.

Nie zawsze rozwiązanie żylaków wymaga interwencji. Na początku choroby, pończochy uciskowe i zmiany stylu życia są często wystarczające. Leczenie zaawansowanego stanu żylaków może być różne. „W mojej klinice stosuję wszystkie obecnie dostępne najnowocześniejsze metody, które regularnie łączę. Należą do nich metody cewnikowania, laser i częstotliwości radiowej, skleroterapia lub popularne flebektomii. Niezastąpioną rolę w rozległych żylaków nadal ma operacja oparta na zasadach chirurgii naczyniowej.

Zapobieganie żylakom

Na rynku jest jeszcze jeden nowoczesny laser, który oprócz kolistego działania promieniowego dodatkowo ma poprawę sferycznego działania promieni, co prowadzi do wzmocnienia efektu. Ten najnowszy, a tym samym najwyższej jakości laser działa z długością fali 1550 nm. Innym możliwym sposobem leczenia żylaków jest skleroterapia Piankowa-specjalna igła jest wstrzykiwana do żyły specjalną pianką, która skleja ściany naczynia razem i stopniowo następuje jego całkowite wchłonięcie. Żylaki (żylaki) są znane jako powiększone niebiesko-fioletowe guzkowe formacje żylne na powierzchni nóg, ale w zasadzie każda żyła może stać się żylakami.

Nogi są dotknięte najczęściej, ponieważ przenoszą ciężar całego ciała. Dla niektórych pacjentów lżejsze formy choroby są tylko kosmetyczne, dla innych poważniejsze formy powodują ból i inne komplikacje. Tętnice kierują krew z serca do reszty tkanek. Żyły zwracają krew z tkanek do serca. W ten sposób krew krąży w organizmie. Aby krew wróciła, żyły muszą działać wbrew grawitacji.

Skurcze mięśni kończyn dolnych działają jak pompy. Delikatne zastawki w żyłach otwierają się, aby umożliwić przepływ krwi do serca i zamykają, aby zapobiec powrotnemu przepływowi krwi. Poprzez zakłócenie tego mechanizmu powstają żylaki. Osłabione ściany żylne rozszerzają się pod wpływem ciśnienia krwi, zaburzając w ten sposób funkcjonalność zastawek żylnych. W rozszerzonych żyłach zastawki nie zamykają się, co dodatkowo zwiększa ciśnienie krwi na ścianie żylnej. Żyła jest rozciągnięta. Powstają jej deformacje, typowe dla żylaków.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*
*