Wszystko, co musisz wiedzieć o nadciśnieniu tętniczym

Nadciśnienie tętnicze to inna nazwa wysokiego ciśnienia krwi. Może to prowadzić do poważnych powikłań zdrowotnych i zwiększyć ryzyko chorób serca, udaru mózgu, a czasami śmierci.

Ciśnienie krwi to siła, którą krew człowieka wywiera na ściany naczyń krwionośnych. Ciśnienie to zależy od oporu naczyń krwionośnych i tego, jak ciężko serce musi pracować. Prawie połowa wszystkich dorosłych w Stanach Zjednoczonych ma wysokie ciśnienie krwi, ale wielu nie jest świadomych tego faktu.

Redukcja stresu

Unikanie lub uczenie się radzenia sobie ze stresem może pomóc osobie kontrolować ciśnienie krwi. Medytacja, ciepłe kąpiele, joga i po prostu chodzenie na długie spacery to techniki relaksacyjne, które mogą pomóc złagodzić stres.

Ludzie powinni unikać spożywania alkoholu, narkotyków rekreacyjnych, tytoniu i fast foodów, aby poradzić sobie ze stresem, ponieważ mogą one przyczynić się do podwyższonego ciśnienia krwi i powikłań nadciśnienia.

Palenie może zwiększyć ciśnienie krwi. Unikanie lub rzucenie palenia zmniejsza ryzyko nadciśnienia tętniczego, poważnych chorób serca i innych problemów zdrowotnych.

Jedzenie więcej owoców i warzyw i mniej tłuszczu

Osoby, które mają wysokie ciśnienie krwi lub osoby z wysokim ryzykiem wystąpienia wysokiego ciśnienia krwi powinny jeść jak najmniej nasyconych i całkowitego tłuszczu, jak to możliwe.

Zamiast tego eksperci zalecają:

  • pełnoziarniste, żywność o wysokiej zawartości błonnika
  • różnorodność owoców i warzyw
  • fasola, nasiona roślin strączkowych i orzechy
  • ryby bogate w omega-3 dwa razy w tygodniu
  • nontropikalne oleje roślinne, na przykład oliwa z oliwek
  • drób i ryby bez skóry
  • produkty mleczne o niskiej zawartości tłuszczu

Ważne jest, aby unikać tłuszczów trans, uwodornionych olejów roślinnych i tłuszczów zwierzęcych, a także dużych rozmiarów porcji.

Niektóre tłuszcze, takie jak te w tłustych ryb i oliwy z oliwek, mają działanie ochronne na serce. Jednak nadal są to tłuszcze. Chociaż są one zazwyczaj zdrowe, osoby z ryzykiem nadciśnienia tętniczego powinny nadal uwzględniać je w ich całkowitym spożyciu tłuszczu.

Przyczyny

Przyczyna nadciśnienia często nie jest znana. W wielu przypadkach jest to wynik choroby podstawowej. Lekarze nazywają wysokie ciśnienie krwi, które nie jest spowodowane innym stanem lub chorobą pierwotne lub pierwotne nadciśnienie tętnicze.

Jeśli stan podstawowy jest przyczyną wzrostu ciśnienia krwi, lekarze nazywają to nadciśnienie wtórne.

Nadciśnienie pierwotne może wynikać z wielu czynników, w tym:

  • objętość osocza krwi
  • aktywność hormonalna u osób, które zarządzają objętość krwi i ciśnienie za pomocą leków
  • czynniki środowiskowe, takie jak stres i brak ćwiczeń

Nadciśnienie wtórne ma szczególne przyczyny i jest powikłaniem innego problemu zdrowotnego.

Przewlekła choroba nerek (CKD) jest częstą przyczyną wysokiego ciśnienia krwi, ponieważ nerki nie odfiltrowują płynu. Ten nadmiar płynu prowadzi do nadciśnienia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*
*